pühapäev, 30. november 2014

I advent - Võhma kuuse küünalde süütamine, Kontsert VAK-s. P 30.11.14





I advendi kontserile tuli kohe niivõrd palju rahvast, et osa publikut said kontsertit nautida ees fuajees.
Esimene esimene Võhma Puhkpillistuudiol ja laste rahvatantsurühm "Kullerkupp"-ul (1-2 klassi õpilased).

 












Tantsurühm Kullerkupp esitamas tantsu "Oo, päkapikk".
Rahvatantsurühm Rukkilill esitas 2 tantsu: "Aisakell"; "Pastlad".
 








 
Uskumatult tore ja meeldejääv kontsert oli!


teisipäev, 25. november 2014

Kadripäev. T 25.11.14



Kadripäev on eestlastel vana ja rikkaliku kombestikuga tähtpäev, mis tagas karjaõnne. Kadripere kõige tähtsam liige oli kadriema või siis kadrinoorik. Ülejäänud kujutasid tavaliselt eri vanuses kadrilapsi, kelle jaoks kadriema andisid palus ja kes nende saamiseks laulsid ja tantsisid. Kadriemal oli tihti süles "kadrititt".  Kadrisantide tegevuste hulka kuulub - pillimäng, laulud ja vigurid.  Kindlasti kuulusid mõistatuste esitamine, laste ja noorte lugemisoskuse ning tüdrukute käsitööde kontrollimine. Sooviti karjaõnne ja koguti andisid.
 

Laske sisse kadrisandid,
kadri,

Kadril küüned külmetavad,
kadri,

varbaotsad valutavad,
kadri.

Laske sisse kadrisandid,
kadri.

 





pühapäev, 9. november 2014

Mardipäev. P 09.11.14

 
Mardipäev on Eesti rahvakalendri tähtpäev. Mardipäevast algas vanasti talveaeg. Inimesed hakkasid tegema rohkem tööd toas. Välitööd pidid olema lõpetatud. Kombeks oli peale laulmise ja pillimängu käratseda ja lärmata, kolistada, helistada kellasid, taguda esemeid kokku. Arvatavasti oli see kõik mõeldud halbade jõudude eemalepeletamiseks. Mardirituaali juurde kuulus veel tammumine, rohmakas tantsimine ja ülespoole hüppamine, mida on samuti seostatud viljakuse taotlemisega. Igasugune üles upitamine, üles hüppamine ja tõstmine kriitilisel ajal või rituaali käigus taotles
suuremaks ja pikemaks sirgumist.
Martidel olid alati ka vitsad kaasas, millega pererahvale löödi tervist, kuid ka nuheldi neid, kes olid olnud laisad: lapsi, kes lugeda ei osanud, tüdrukuid, kellel käsitöid oli vähe ette näidata, ninakaid. Enamasti käidi ringi mardiperena, keda juhtisid mardiisa ja mardiema. Kohe pärast andide kogumise lõppu võidi jagada annid omavahel võrdselt ära.



Laske marti sisse tulla, marti, marti.


Mardi küüned külmetavad, marti, marti.


Mardi varbad valutavad, marti, marti.


Marti tulnud kaugelt maalta, marti,
marti,


Ümbert see ilma ilusa marti, marti,


Kaugelt see kuu kõvera, marti, marti,


Tagant taeva tähtesida, marti, marti.




 
 

laupäev, 8. november 2014

Isadepäevakontsert VG spordihoones. L 08.11.14



 
08. novembril  kell 11.00 Võhma Gümnaasiumi spordihoones kõlasid lasteaia, kooli kooride ja muusikakooli laste isadele meloodilised palad. Peale kontserti lõppu algas perespordipäev.
 

















pühapäev, 2. november 2014

Halloween. Hingedepäev.



Hingedeaeg on aeg, mil austatakse ja oodatakse koju surnud esivanemate hingi. Hingedeaja sisse on kuulunud kindlasti ka hingedepäev 02. november. Hingedepäeval on paslik koduaknal süüdata küünal, et meie esivanemad näeksid oma kodu külastada.
Halloween ei ole Eestis küllalt levinud, aga minu piiga sellest ei hooli. Öö vastu 1. novembrit. See langeb kokku Läänekristliku pühakutepäevaga. Ajaloolaste arvates on selle juured tõenäoliselt paganlikes keldi rituaalides. Halloween on eriti populaarne Põhja-Ameerikas. Põhitunnuseks on õõnes kõrvits, millele on külje peale sisse lõigatud nägu ja sisse pandud küünal – kõrvitsalatern.